Survivor Ada Konseyi VS Beyaz Yaka Dünyası

Survivor şüphesiz hemen hemen her evde izlenen en popüler televizyon programlarından biri. Çocukluğumuz boyunca heyecanla ekranlara kitlendiğimiz yarışma programı 2019 sezonunda Türkiye ve Yunanistan konsepti ile yayınlanmaya başlandı. Tabi mesele Türkiye – Yunanistan olunca yarışma daha kızışmış duygularla izleniyor.

Ä°lgili resim

Henüz daha yarışmanın başında olan programda, geçtiğimiz hafta gerçekleşen ada konseyinde hayatımızın içinden trajikomik bir bölüm izledik. Olaylar tam olarak şöyle gelişti; ilk olarak ada konseyinde Türk takımından Atakan’ın erkek yarışmacılar arasında haftanın en yüksek performansını yapmış olduğu açıklandı. %83 oran ile en iyi performansa sahip olan Atakan’ın adı, performansı yeterli olmadığı sebebi ileri sürülerek takım arkadaşları tarafından elbirliği ile potaya konuldu. Performans birinciliği açıklanan Atakan ile ilgili potaya ismi yazarken takım arkadaşlarının ileri sürdüğü gerekçeler trajikomikti.

Aşağıdaki videoyu izlerseniz Hakan’ın,  Atakan’ın adını kendisi ile kesinlikle kişisel sorunu olmadığı ve tamamen performansa bakarak değerlendirmesi sonucu yazdığını ileri sürdüğüne şahit olacaksınız. Bunun dışında Ecem’in Atakan’ın ismini yazarken yapmış olduğu açıklama da Survivor takipçilerini “yok artık” dedirtecek şekilde şoke ederken aynı zamanda ciddi anlamda da sinirden güldürdü.

 

 

Bunun dışında Sude’nin tehdit iddaları Survivor izleyicileri arasında “Tehdit nasıl olur?” tartışmasını başlattı. Aşağıdaki videoda detayını izleyebileceğiniz Bora’nın iddası da çileden çıkaran bir idda. Kendisi takımı düşündüğü için Atakan’ın ismini yazdığını belirtti. Burada unutmamak gereken durum şu ki; karşımızdaki takım Yunanistan ve Türkiye takımındaki her birey Türkiye’yi temsil ediyor. Bu yüzden Bora’nın sözleri düşününce çok  doğru geliyor, takımı düşünerek karar vermek gerek, kişisel çıkarları karşı takımın oyuncularını eleyip, sayıca o takımı bitirdikten sonra düşünmek en mantıklısı. Fakat; buradaki söylem tamamen arkası boş bir söylem çünkü takımı düşünen birisi performans birincisi olan oyuncuyu potaya koymamalı. Burada görüyoruz ki ne kadar ağızdan farklı sözcükler dökülse de uygulamada kişisel çıkar ön planda tutuluyor. Eğlem ile söz uyumu yok ve niyet ile davranış arkasında farklı planlar var. Şu ana kadarki süreçte Türkiye’nin takımına genel olarak bakıldığında, kadın yarışmacıların performans olarak zayıflığı ve oyunlarda takıma ciddi anlamda puan kaybettirdiği istatistiksel olarak bariz bir şekilde ortada. Bu noktada potaya takıma puan kaybı yaratan üç kadın oyuncunun konması takım için en adaletli ve mantıklı olanıydı. Fakat potaya performans birincisi dahil toplam üç güçlü oyuncu konuldu.

 

Programı izlerken takımdaki en zayıf ve takıma fayda oranı çok düşük olan yarışmacıların, performansta birinci olan kişi üzerine oynayarak, gerçekleri elbirliği ile farklı lanse ederek, olduğundan farklı gösterdiğini izledik.

Beyaz Yakalılar ile Survivor Yarışmacılarının Ortak Noktası

Ä°lgili resim

Bu bölümü izlerken insan kendini beyaz yaka dünyasındaki sinsi kumpasları anlatan bir skeç izler gibi hissediyor hakikaten. İş dünyasında Atakan, ofisteki performansı en yüksek olan çalışan.  Takımın zayıf oyuncuları, işlere çok da katkı sağlamayan, müdür varken iş yaparmış gibi meşgul olan, müdür gittiğinde de goygoy yapan tayfa. Bu grubun iş konuşmaya gelince, göz boyamaları, söyledikleri  ile niyetlerinin uyuşmama durumu. Yüksek performansı istatistikler ile ispatlanmış başarısı apaçık ortada olan Atakan’ın diğer ekip arkadaşları tarafından düşürüldüğü duruma karşı şaşkınlığı ve üzüntüsü, hakkındaki tehdit olmayan tehdit ithamları, hepimizin bildiği iş dünyasındaki o çok çalışıp canla başla işini yapan beyaz yakalı. Hak ettiğini alamayan, didinip emek harcayan yine de görülmeyerek, sürekli performansı yetersiz görülen, kendisini geliştirmesi gerektiği, yetersiz olduğu geri bildirimleri alan mazlum beyaz yaka. Atakan’ın ismini yazan performansı düşük ekip ise işlerin ilerlemesinde süreci tıkayan, uyanıklığı ile olabildiğince kendi işlerini başkalarına gömmeye çalışan, takım çalışmasına ters goygoycu ve reklamcı tayfa. Başarısız fakat öyle bir özgüven var ki ofisin en çalışkan en gözde elemanları, onlar olmasa işler yürümez gibi bir ortam yaratan beyaz yakalar temsili.

survivor atakan ile ilgili görsel sonucu

Sonuç olarak performans birincisi Atakan elenmedi. Fakat, ada konseyi sonrası yaşadığı moral bozukluğunu hepimiz izledik. Ne yazık ki bu tür olayların sonu gerçek beyaz yaka dünyasında, iş hayatındaki olayları andıran bu Survivor sahnelerinin sonu kadar hasarsız bitmiyor. Beyaz yaka dünyası entrika dolu, çalışandan çok çalışmayan ve kendi reklamını yapan insanların değer gördüğü değersiz bir dünya. Keşke böyle olmasa evet ama ne yazık ki acı gerçek bu. Tabi ki hakkaniyetli yerler de vardır ama böyle yerler o kadar azınlıkta ki… Böyle bir yeri bulursanız sakın bırakmayın oyunun içinde yer almaya devam edin. Programı izleyen beyaz yakalılar bu yazının ana fikrini gayet iyi anlamıştır.😉

Bakalım Survivor 2019‘da ilerleyen bölümlerde hayatın içinden ne gibi skeçler izleyeceğiz…

Bu arada Survivor Amerika’yı konu edindiğimiz “Survivor’ın Yeni Sezonundan 5 Liderlik Dersi” yazımızı da okumayı unutmayın!😊

Yazar: Benöylemidedim

Ajans Kriter Ekibi

Survivor Ada Konseyi VS Beyaz Yaka Dünyası” için 2 yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: