Reklamlar Bitti, Şimdi Savaş Zamanı!

İş dünyasının en önemli kavramlarından biri şüphesiz rekabettir. Geçmişten günümüze firmalar her alanda muadili olan diğer firmalar ile rekabet halinde. Bu rekabet ortamında firmaların çeşitli tanıtım kanallarını kullanarak bir adım öne geçme yarışı hiç bitmedi; aksine her geçen gün artarak devam ediyor. Sektörlerin hacmi büyüdükçe rekabetin dozu da daha yukarılara tırmandı ve kızışan bu durum günümüzde “reklam savaşları” tabiri ile anılmaya başlandı.

Farklı kıtalardan büyük oyuncuların yer aldığı otomotiv sektörü reklam savaşlarının en çok karşımıza çıktığı sektörlerden biri. Bazen aynı ülkenin iki büyük firmasını bu yarışın içerisinde görürken bazen de söz konusu yarışa kıtalar arası mesafeden de müdahil olunduğunu görmek mümkün.

Ä°lgili resim

Otomobil sektöründe bugüne kadar ses getiren yaşanmış reklam savaşlarının birkaçını sizin için derledik. 2006 yılında Güney Afrika’da yılın otomobili seçilen Audi’nin aldığı ödül ile ilgili 3 serisi ile 2006 yılında Dünya Yılın Otomobili Ödülü’nü alan rakibi BMW bir tebrik mesajı yayınlamıştı. Mesajda tam olarak şöyle diyordu “2006 Güney Afrika Yılın Arabası Ödülü için tebrik ederiz.”. İlk bakışta ne kadar da nezaket dolu bir yaklaşım diye düşünebilirsiniz. Fakat; asıl iğneleyici nokta mesajı gönderen kısmındaki açıklamaydı. BMW tebrik mesajını ‘’2006 Dünya Yılın Arabası Ödülünü alan BMW’’ açıklamasıyla yolladı.

Bu mesaj üzerine Audi de tabi ki silahlarını kuşandı ve bir mesaj da kendisi yayınladı. Audi’nin mesajında şöyle diyordu ‘’2006 Dünya Yılın Arabası Ödülü için tebrik ederiz’’ . Takdir edersiniz ki bir önceki etapta olduğu gibi yine mesajı yayınlayan kısmında üstünlük yarışı devam etti ‘’2000-2006 arasında üst üste Le Mans 24 Saat Yarışları Kazananı’’.

Dünya devi Alman otomobil markaları Audi ve BMW kendi aralarında rekabet ederken sahneye Japonya’dan bir otomotiv devi çıktı ve dev iki Alman marka için bir tebrik mesajı yolladı. Mesaj “BMW ve Audi’yi güzellik yarışlarını kazanmalarından dolayı tebrik ederiz” şeklinde yayınlandı. Mesajı yayınlayan marka ise dünyaca ünlü otomobil markalarından biri olan Japon Subaru markasıydı. Ünlü marka gönderen kısmında kendini ‘’2006 Uluslararası Yılın Motoru Ödülü Kazananı’’ olarak tanımladı.

Son mesaj ise “Biz bitti demeden bitmez!” dercesine İngiliz firma Bentley’den geldi. Bentley’nin mesajını açıklamaya gerek duymadık çünkü yorumunu tamamen size bırakıyoruz. Ünlü otomobil markasının, bu reklam savaşına dahil olduğu mesaj aynen şöyleydi:

Ekran Resmi 2019-03-19 00.25.55

Yazar: Ramazan Esen
Ajans Kriter Ekibi

 

Reklamlar Bitti, Şimdi Savaş Zamanı!” için 2 yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

WordPress.com ile Ücretsiz Bir Web Sitesi Kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: