Bir Belçika Geleneği: At Sırtında Karides Balıkçılığı

Teknoloji bu kadar ilerlemeden önce hatta sanayi devriminden önce nasıl yaşıyorduk? Türkiye, Türkiye olmadan önce, uygarlıklardan, krallıklardan önce biz ne yapıyorduk, nasıl geçiniyor, nereden yiyecek sağlıyorduk?

Dünyanın her yerinde, milletler bulundukları toprak parçasının iklimine ve konumuna göre işlerle uğraşıyorlardı. Bugün yaşadığımız topraklarda tarımla geçiniyordu atalarımız, Kuzey Avrupa’da balıkçılık yapılıyordu hatta bugün Norveç hala dünyanın balık ihtiyacını tek başına karşılayabiliyor. Ancak, balıkçılığın ticari amaçlardan ziyade gelenek olarak sürdürüldüğü bir yer daha var; Belçika!

600 Yıldır Devam Eden Gelenek

Batı Avrupa’nın nezih, sakin, sessiz ülkesi Belçika’da at sırtında karides avlanıyor. Hayır, yanlış okumuyorsunuz; at sırtında. Belçika kıyılarında bolca bulunan gri karides diğer adıyla Fransız karidesini at sırtında avlamak çok uzun yıllardır devam eden bir gelenek. Ancak şu an yalnızca Koksijde Belediyesi’ne bağlı olan Oostduinkerkse kasabasının aynı ismi taşıyan plajında yapılabiliyor. Bu geleneği sürdürenlerin sayısı her geçen gün azalsa da, 15. yüzyılda epey popülerdi. Öyle ki, İngiltere, Fransa ve Hollanda’nın Kuzey Denizi kıyılarında ek gelir amacıyla at sırtında karides avlayan pek çok kişi vardı, şu an ise sadece 15 balıkçı bu geleneğe sahip çıkıyor.

Peki at sırtında karides nasıl avlanıyor? Öncelikle iyi verim alabilmek için doğru mevsimde bunu yapmak önemli. Sıcaklarda daha fazla verim alınıyor. Yılın en sıcak dönemi ise, nisan ve ekim ayları arası. Avlanma, düşük gelgit zamanından bir buçuk saat önce ve sonra yapılıyor.  Bu işe gönül veren, atalarının miraslarına sahip çıkan yiğit Belçikalılar, özel olarak eğittikleri atlarının arkasına balık ağını bağlayıp, sürükleyerek buz gibi denize giriyorlar. Karidesleri yakalamak için ise özel malzemeler kullanıyorlar. 1 saat suyun içinden kaldıktan sonra, istenmeyen balıkları atıp karidesleri atların üzerinde bulunan sepetlerde topluyorlar. Aslında çok fazla kas gücü gerektirmemesine rağmen bu aktivite çoğunlukla erkekler tarafından yapılıyor. Ancak 2017 yılında ilk kez bir kadın, gerekli şartları sağladı ve topluluk tarafından resmen tanınarak ‘at sırtında karides avcısı’ oldu.

shrimp fishing belgium ile ilgili görsel sonucu

600 yıldır süregelen bu gelenek, kültürel mirasa saygı ve yerel halkın teşviği amacıyla 6 sene önce yani 2013 yılında, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde kendine yer edinmiş ancak kalıcı olması adına, gelenek daha profesyonel şekilde sürdürülmeye çalışılıyor.

Özel Eğitim Alıyorlar

Çikolatası ve biralarıyla aklımıza kazınan Belçika’da aslında deniz ürünleri de çok yaygın. Gittiğiniz her restoranda bu karidesleri tatma şansınız var. Her ne kadar balıkçılar bunu geleneklerini devam ettirmek amacıyla yapsa da, avladıkları karidesleri satıyorlar haliyle. Ancak avcılığı ana geçim kaynakları olarak görmüyorlar, onlar için bir ek gelir at sırtında karides avcılığı.  Peki her isteyen bu geleneği devam ettirebiliyor mu?

Hayır, at sırtında karides avlayabilmek, geleneklerini devam ettirebilmek için balıkçıların özel bir kurs alması gerekiyor. Bu kursun ardından ise 2 yıllık bir staj süresi mevcut. Evet, ‘stajyer balıkçılık’ yapıyorlar. 2 yılın sonunda final sınavını geçenler ise, ‘At sırtında karides avcısı’ oluyor. Kurs ise, Oostduinkerkse Paardenvissers Derneği tarafından teorik olarak veriliyor.

shrimp fishing belgium ile ilgili görsel sonucu

Belçika, sahip çıktığı bu geleneğiyle turizmini de canlandırıyor. Koksijde Belediyesi, geleneklerini dünyaya tanıtmak ve turistleri çekmek amacıyla çeşitli aktiviteler düzenliyor. Tadım etkinlikleri ve masterclass sınıfları bunlardan bazıları.

Daha ilginç bir yazı okumak isterseniz 👇

Dağ Köylerinin İnsanları: Hmonglar

Yazar: Buse Ürgir
Ajans Kriter Ekibi

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

WordPress.com ile Ücretsiz Bir Web Sitesi Kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: