Sen Bence Bi’daha Düşün: İzmir Gerçekleri

İzmir’de yaşamak özellikle İstanbul’un kalabalığından ve koşuşturmalı hayatından bunalmış olan İstanbulluların hayallerini süslüyor. Şöyle bir bakıldığında aslında haksız olduklarını da söyleyemeyiz. İstanbul’a nazaran İzmir sakinliği, doğası ve şehir içindeki yeşil alanları ile daha cezbedici görünüyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda İstanbul’un tarihinde ilk kez göç verdiği de resmi kanallar tarafından açıklanmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre 2015-2016 yılları arasında nette 71 bin 307 kişi İstanbul’u terk etti. Ve her yıl İstanbul’dan İzmir’e 17 binden fazla göç gerçekleştiği görülürken bu rakamın daha da artacağı öngörülüyor. Görüyoruz ki İstanbullular hayallerini gerçekleştirmek için çoktan harekete geçmeye başlamış bile!

izmir ile ilgili görsel sonucu

İlk bakışta İzmir’de yaşamanın İstanbul’a göre daha cezbedici olduğu düşünülse de İzmir’de yaşamak sanıldığı kadar cezbedici olmayabilir.

Bu yazıyı özellikle İstanbul’dan İzmir’e göç etme hayali olan kişilerin okumasında fayda var.

Öncelikle İzmir’de yaşamanın hafta sonu yaptığınız Alaçatı kaçamaklarına benzemediğini belirtelim. Eğer ailenizden gelen bir hayat güvenceniz yoksa, tabi ki bir şehri terk edecekseniz, göç edeceğiniz şehirde bir iş bulmanız şart olacaktır. Bu noktada İzmir’de yaşamaya ne kadar hazırsınız önce bunu değerlendirmeniz gerekecek. İzmir piyasasını araştırıp ona göre karar vermeniz en sağlıklısı.

Şşşt! Biri Bizi Gözetliyor👀

beyaz yakalılar ile ilgili görsel sonucu

İzmir’deki iş dünyası İstanbul’dakine göre kesinlikle kıyaslanamayacak derecede bir farklılığa sahip. Bir başka şehirden geldiyseniz, iş dünyasına girdiğinizde, size en çok garip gelecek şeylerden biri piyasadaki herkesin birbirini tanıyor olması durumu olacak. Bu durum başta belki sempatik gelebilir; fakat attığınız her adım, yaptığınız her hareket, söylediğiniz her söz, belki de yapacağınız herhangi bir yanlış çok kısa sürede, muhtemelen biraz da çarpıtılmış şekilde, piyasaya yayılmaya başlayacaktır. Sizi uyarıyoruz, inanılmaz dedikodular dönebilir. Olmaz demeyin; İzmir piyasasında öyle bir olur ki…

Bu dünyaya alışmanız zor olabilir. Fakat iyi bir izlenim verdiğiniz takdirde, İzmir iş hayatına hızlı bir şekilde adapte olup, piyasanın bu özelliğini kendiniz için bir avantaja çevirebilirsiniz. İzmir iş dünyası teşbihte hatayı bile kabul etmez, bir yerde bıraktığınız kötü imaj, bir sonraki iş yerinizde peşinizden gelecektir. Yürürken ayağınıza sakız yapıştığını düşünün. İzmir zaten sıcak memleket, gittiğiniz her noktada sakızdan bir parça kalacak, atacağınız her adımda ayağınıza bağ olacak.

Elveda Plaza Dünyası👋 | İzmir’deki Şirket Profilleri

istanbul plazalar ile ilgili görsel sonucu

İzmir iş dünyasında yabancı ortaklı global firmalar bulunsa da köklü aile şirketleri piyasada dominant durumda. Özellikle bir aile şirketi var ki içlerinde, ismini vermeyelim bilen bilir, İzmirli olup kariyerine İzmir’de başlamış neredeyse piyasadaki tüm çalışanların yolu bu şirketten geçmiştir.

İstanbul’daki plaza hayatından sonra İzmir’deki firmalara adaptasyon sürecinde sıkıntılar yaşamak gayet olası bir durum. Öncelikle çalışma ortamı anlamında modern ofisler hayal etmeyin. Kendinizi eski usül açık ofislerde çalışırken bulacaksınız. Çoğu firmanın ofis personeli fabrikaların yanında bulunuyor. Bu demek oluyor ki elveda Starbucks, elveda plaza hayatı! Artık, ofiste ne bulursanız o😅

worker morning rush coffee ile ilgili görsel sonucu

Çalışanlara sunulan imkanlarla ilgili İstanbul’daki firmalarda bulunan zihniyet İzmir’deki şirketlerde ne yazık ki yok. Tüm imkanlar önünüze serilmiyor. Kısıtlı imkanlarla çok şey başarmalısınız. Özellikle patron şirketi yapısındaki köklü aile şirketleri her şeyi kuruşu kuruşuna hesaplayarak, çalışanlar için harcanacak bütçeleri en minimumda tutarlar. İzmir’deki firmalarda çalışacaksanız gün içerisinde sizi sinirlendirebilecek bir çok konu olacak, hazırlıklı olun.

Veri anlamında da İstanbul’daki büyük şirketlerdeki kurulu sistemleri burada bulacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Daha karışık ve sürekli sorunlar çıkan bir sistem ile çalışmaya hazır olun.

Her şeyin sistemli ilerlediği bir iş dünyası istiyorsanız İzmir’i tercih etmeyin.

Çalışma ortamı olarak baktığımızda İzmir firmalarının daha rahat çalıştığı söylemleri meşhurdur. Her ne kadar yerli ve küçük firmalarda bu durum gerçek olsa da büyük şirketlerde bu durum geçerli değildir. İşe geliş-gidiş saatlerinin çok sorun olmadığı firmaların olduğu görülse bile bu konuda çok disiplinli ve katı olan firmalar da vardır. Her yerde olduğu gibi “fazla mesai” kavramı da İzmir piyasasında bilinen bir tabirdir.

Ä°lgili resim

İzmir’deki iş dünyası yeniliklere ve gelişen teknolojilere ayak uydurmakta İstanbul’daki firmalar ile kıyaslanamayacak kadar geridedir. Daha çok Türkiye standartları ile yarışılır (Lütfen bu konuda kimse kendini kandırmasın!). İzmir’deki iş dünyasında kariyer anlamında olağanüstü fırsatlar hayal etmeyin. Eğer kariyer hedefi olan bir yapıdaysanız ve sürekli gelişmek hedefinizse, İzmir’de kendinizi köreltirsiniz.

İstanbul’da büyük dalgalarla boğuşmanız hedefleriniz için çok daha akıllıca olur. Nitekim Ege’nin denizi sığdır. Her iki anlamda😉

Ä°lgili resim

Şirketlerde hiyerarşi oldukça fazla olduğu gibi yöneticiler de profesyonelliğe uzaktır. Dünya standartlarında yöneticiler hayal etmeyin; sonuçta İzmir sektöründe büyümüş ve o sektörün tüm kör noktalarını ve açıklarını bilen, buna göre hareket eden, deyim yerindeyse feleğin çemberinden geçmiş yöneticiler var. Yöneticilerin çoğunun iş dünyası tecrübesi İzmir’deki dünya kadar öyle düşünün.

Hiyerarşik yapı kuvvetli olduğu için terfilerde üretken, innovative kişiler yerine tabiri caizse “dinazorların” yönetici konumuna getirilmesi gayet mümkündür. Bu da ekipteki üretken kişileri demotive eden bir durum oluyor haliyle.

İzmir’de faaliyet gösteren tüm şirketleri bu şekilde genellememiz tabi ki de doğru olmaz. Dönüp bakıldığı zaman nadir de olsa İstanbul firmaları ayarında kültür ve ortama sahip firmalar da var, ancak bu firmalara ender rastlanıldığı için giren bi’daha çıkmıyor diyebiliriz. Bu konuyu değerlendirirken İzmir’deki büyük, yabancı dünya markaları ve bankaları değerlendirme dışında tuttuğumuzu da ayrıca belirtmek isteriz.

Aa, Kaynım da Orada Çalışıyor | İşe Alım Süreçleri🤝

Ä°lgili resim

Bir diğer konu ise iş başvuruları ve İzmir’de iş bulma süreci. İş dünyasındaki herkesin birbirini tanıyor olmasından bahsettiğimize göre, iş başvurularının da genelde elden CV ile yapıldığına şaşıracağınızı düşünmüyoruz. İş bulma sitelerinde formaliteden ilan çıkılmış, İzmir merkezli firmada birçok pozisyon görebilirsiniz. Çoğu firma bunu kurumsallığın bir gereği olarak yapıyor. Kurumsal-mış gibi yapıyorlar da diyebiliriz.

İlanda istenilen özelliklere sahip olduğunuz bir pozisyona online başvurunuzu yaptınız, harika! Hem zaten iş dünyasının atardamarı İstanbul’dan geliyorsunuz, donanımlı da birisiniz. Paylaştığınız harika ön yazınızla size dönüş yapmamaları imkansız değil mi?

Üzülerek söylüyoruz ki yanılıyorsunuz! İzmir’de iş bulma ve işe alım süreçleri İstanbul’daki gibi kolay olmuyor maalesef ki… Yeterince sancılı ve uzun bir sürece hazırsanız buyrun İzmir’e. E, ne de olsa gülü seven dikenine de katlanacaktır.🥀 

job interview ile ilgili görsel sonucu

Başvurunuza es kaza dönüş aldınız diyelim. Bir ton mülakata gittiniz. Ama haberiniz yok ki bunlar da formalite; zaten o pozisyona girecek adam belli, CV’si çoktaaan elden gitti bile.

Durun! Hemen panik olmayın, bu noktada iş bulma sürecinizde İzmir’deki insan kaynakları firmaları ile iletişime geçmeniz, en kritik etken. İş bulma sürecinizde daha sağlıklı ilerlemenizi ve doğru firmalar ile buluşmanızı sağlayacaklardır. Bu da yoksa, İzmir’de iş bulmanız tamamen şansa kalmış demektir.

Ekmek Yoksa Pasta Yiyin😳 | Ücretlendirmeler💵

employee ile ilgili görsel sonucu

İstanbul’dan gelen biri için İzmir firmalarının verdiği ücretler çok gülünç kalacaktır. Genel olarak ücretler İstanbul’un çok çok altında kalıyor. Maddi anlamda yaşam standardınızı düşürmeye hazırlıklı olun. Ve sakın ola ki içinizden, “İzmir’de hayat, İstanbul’daki kadar pahalı değil.” demeyin. Bunun için ayrı bir yazı bile yazabiliriz, rakamsal veriler ile hem de…

Yabancı kaynaklı firmaların ücretlendirme politikaları yerli firmalara göre biraz daha yukarıda tabii. İzmir’deki şirketlerde müdür pozisyonunları için İstanbul’da uzman pozisyonlarına ödenen ücretlere yakın ödeme yapan firmalar olduğunu görebilirsiniz. Azı çoğu yok işte; piyasa böyle…🙈

Yan hak anlamında da İzmir’deki firmalar İstanbul’daki firmalar ile kıyaslanamayacak şekilde geride kalıyor, hatta bazı firmalarda “yan hak” kelimesinin anlamının bile bilinmediği iddaa ediliyor.

İzmir’de Ulaşım Bir Harika Dostum!| Ev-İş Arası Ulaşım🚘

izmir şehir içi ulaşım ile ilgili görsel sonucu

Ohh! İzmir’e geldik mis miiiss!! Tabi herkes ister Kordon’da Bostanlı’da ya da körfez manzaralı bir plazada çalışmak. İnanın bu durum,  sadece İstanbullular için değil, İzmir’de yaşayan ve burada çalışan insanlar için de hayal ötesi bir şey… Çünkü düşünülenin aksine İzmir’deki firmaların çoğu, -şehir içerisindeki Serbest Bölge ve sanayi sitelerini bir kenarda tutarsak- Aliağa, Kemalpaşa, Manisa, Torbalı, Tire gibi şehir  merkezi dışındaki bölgelerde faaliyet gösteriyor. İzmir merkezde oturuyorsanız, bu noktalara ulaşım 1 ile 2 saat arasında değişkenlik gösteriyor.

Ev-iş arasında mekik dokurken karın kası yapma garantili.

Evden işe, işten eve ulaşım sürenizi, İzmir’deki toplu taşıma sorununu ve bilinenin aksine; İstanbul’u aratmayacak kıvama ulaşmak üzere olan trafik sorununu da mutlaka hesaba katın. Sonuç olarak, ev-iş arasındaki ulaşım süreniz İstanbul’da geçirdiğiniz süreden çok da farklı olmayabilir.

Kapasitemiz yok, n’apalım🤷‍♀️

Şehir merkezindeki plazalar, Serbest Bölge ve sanayi sitelerindeki firmalarda iş bulmanız demek, turnover’ın düşük olması sebebiyle şansınızın yaver gittiği anlamına gelir. Bunun dışında tüm bu durumlara hazırlıklıysanız ve hepsiyle birden yüzleşmeye razıysanız, İzmir’de yapılan yeni yatırımları takip ederek, şehir merkezinde faaliyet gösteren firmalarda bir fırsat yakalayabilirsiniz – bilirsiniz, belki‘si var.

– İnş.cnm.ya😂

Peki İzmir Kime Güzel?🤔

izmir ile ilgili görsel sonucu

Çok net söylüyoruz ki İzmir, kendi işletmesi olan ve işleri tıkırında yürüyen İzmirliye ve de memurlara güzel! Memurlar arasında en çok talep gören şehirlerden biri şüphesiz İzmir. Fakat şunu da belirtelim; İzmir’in puanları çok yüksek ve kadrolar çok sınırlı sayıda açılıyor. Yani İzmir’e gelmek memuriyet ile de biraz zor oluyor gibi görünüyor.

Kısacası memur geldi mi gitmek bilmiyor; “Ben olsam ben de terk etmem düzenimi.” dedirtecek refaha ulaşıyor ve nihayet 30-40 yıl sonra yeni gelenlere yer açılıyor.

Genel olarak baktığımızda, son yıllardaki gelişmelerle birlikte İstanbul’a alternatif olarak İş dünyası İzmir’den ziyade Tekirdağ, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Antalya gibi şehirlerde daha iç açıcı durumda gibi görünüyor.

İzmir’e göç edecek tüm İstanbullulara selamımızı verdik, şimdi de “Beni kes, yine de başka yerde yaşayamam!” diyen esas İzmirliler için saygı duruşuna geçiyoruz.

Yazar: Benöylemidedim

Ajans Kriter Ekibi

Sen Bence Bi’daha Düşün: İzmir Gerçekleri” için 2 yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

WordPress.com ile Ücretsiz Bir Web Sitesi Kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: