Gelecek, Şimdi: EEG

İnsanların düşüncelerini ve hissettiklerini bilebilsek dünya nasıl olurdu kim bilir?! İnsanların ne düşündüğü ya da ne hissettiği bilinse, suç işlememiş fakat sırf aklından geçen düşüncelerden dolayı insanlar tutuklanır mıydı? Daha önce bunu hiç düşünmüş müydünüz? Eğer düşünmediyseniz bir saniye durup şöyle bir dünyada yaşadığınızı düşünün. Düşüncelerimizin ve hislerimizin şeffaflaştırıldığı bir dünyada neler olurdu; daha önemlisi, nasıl olurduk?

read mind ile ilgili görsel sonucu

Bu durum sanıldığından da yakın bir zamanda gerçek olabilir. Nöroloji biliminde yapay zeka ve makine öğrenimi ile ciddi gelişmeler yaşanıyor. Bu iki disiplin sayesinde insan beyninde neler olup bittiği ile ilgili insanlık daha fazla bilgi sahibi olabilecek. Bu gelişmeler ile özgürlüğümüz ile ilgili sorunlar ortaya çıkacak ve mevcut yasal korunma yollarımız işe yaramayacak. Zihinsel mahremiyet, düşünce özgürlüğü, beynimize erişim ve hakimiyetimiz yani zihinsel mahremiyetimiz tehlikeye girecek. Unutmayın ki zihinsel mahremiyet çok kritik önem arz eden bir insan hakkıdır. Bu noktada hepimizin endişelenmesi gereken bir konu ortaya çıkıyor “Bilişsel özgürlük anlamında haklar getirilecek mi?”.

En Gelişmiş Nörolojik Görüntüleme Tekniği: EEG

neurons ile ilgili görsel sonucu

Beyindeki nöronlar birbirleri ile etkileşim içindedir ve kıvılcımlar oluştururlar. Nöronlar arasında elektriksel deşarjlar meydana gelir. Günümüzde ulaşılan noktada gerçek zamanlı beyin aktiviteleri yalnızca kafamıza takılan bir cihaz ile izlenebilir. Çok yakında pazara sürülecek olan bu cihaz, EEG cihazı olarak adlandırılıyor. Bu cihaz gerçek zamanlı olarak beyindeki elektriksel aktiviteyi kaydediyor. Kalp ritminiz ile attığınız adımları sayan, uyku aktivitenizi ölçen, bileğinize taktığınız akıllı bileklikler gibi bir cihazdan bahsetmiyoruz. Çok yakında pazara sunulacak bu cihaz, dünya tarihindeki neredeyse en gelişmiş nörolojik görüntüleme tekniği. Şu ana kadar icat edilmiş cihazlar içerisinde en rahat taşınabilir ve günlük hayatımızı en çok etkileme potansiyeline sahip cihaz. Sıra dışı, basit ve kafanıza geçirebiliyorsunuz ve gerçek anlamda insan beyninin içini görebiliyor. Siz tek kelime söylemeden zihin haritanızı çıkara biliyor. Henüz karmaşık düşünceleri çözemiyor fakat insanın ruhsal durumunu ölçebiliyor. Yapay zekanın da yardımı ile kişinin gördüğü, düşündüğü ya da duyduğu bazı tek haneli sayılar ve şekiller ile birlikte basit kelimeleri tespit edebiliyor. EEG teknolojisinin eksikleri bulunsa da hızla gelişen teknoloji ile insan beyninde neler olup bittiğini zamanla deşifre edecek.

eeg headband ile ilgili görsel sonucu

Bu cihaz ile epilepsisi olan bir hasta, önceden epilepsi geçireceğini anlayabiliyor. Belden aşağısı felç olan birisi sadece düşünerek bilgisayar kullanabiliyor. Amerika’da bir şirket bu teknolojiyi araba koltuklarına yerleştirecek bir teknoloji geliştirdi. Böylece sürücü bu cihazla konsantrasyonunu, dikkat dağılımını ve bilişsel yükünü takip edebilecek. Nissan, sigorta şirketleri ve Amerikan Otomobil Birliği bu konuyla çok yakından ilgileniyor. EEG başlığı ile izleyebileceğiniz bir film bile var. Bu filmin sonunu kendiniz belirleyebiliyorsunuz. “The Moment” adlı bu film sizin beyinsel tepkilerinize bağlı olarak değişiyor. Dikkatinizin dağıldığı her an size farklı bir son sunuyor.

the moment movie ile ilgili görsel sonucu

Bu cihaz sayesinde belki beyin aktivitemizi ticari şekilde kullanırız. Sigortada indirim ya da para iadesi almak için ya da sosyal medya hesaplarına ücretsiz erişim. Belki de işimizi kaybetmemek için. Evet ilk baktığın zaman bu teknoloji muhteşem görünebilir. Fakat düşündüğünüz kadar masum olmayan bu teknoloji insanlık için çok ciddi riskler taşıyor. İsteyerek ya da istemeyerek özgürlüğümüzün son kalesini kaybetmemiz söz konusu. Başka şekilde dile getirirsek zihin mahremiyetimiz çok büyük tehdit altında.

Çin’de, dünyadaki en yoğun hatlardan biri olan Pekin- Şangay yüksek hızlı tren hattındaki sürücülerin sürüş esnasındaki beyin aktivitelerinin görüntülenmesi için EEG cihazları takmaları gerekiyor. Bazı haberlere göre Çin’deki bazı fabrikalarda verimlilik ve duygusal durumlarının ölçülmesi için işçiler çalışırken EEG sensörleri takıyor. İşçiler, işe daha az odaklanmışsa veya duygusal gerginlik gösteriyorsa işten çıkarılabiliyor.

Bu Teknolojinin Hukuki Boyutları Neler?

eeg headband ile ilgili görsel sonucu

Yasalar teknolojik gelişmelere ne kadar yetişebiliyor? Türkiye bu gelişmeler içerisinde nerede, hiç düşündünüz mü? Azınlık Raporu filmindeki gibi insanların suç işleme eğilimi yüzünden tutuklandığı bir dünya çok yakın. Şirketlerin, başınızdaki çiplerden veri toplayarak duygusal durumunuz ve seçimleriniz ile ilgili bilgileri üçüncü taraflara satmaları söz konusu olabilir. Bu teknolojiye sahip tarafların dünyadaki diğer insanları kontrol gücü ve baskı durumu artabilir.

Bu güce sahip taraf güç kazanırken, diğer taraf köleleştirilebilir. Şirketler tarafından beynimizdeki bilgiler toplanarak  ticarete dökülürse, telefonlarımız ve uygulamalardaki çevrim içi eylemlerimiz gibi beynimize izinsiz ulaşılması ve izlenmesi durumunda insanlığa karşı ciddi bir tehdit ile karşı karşıyayız. Bu olaylar yarın olmayacak ama beyinlerimizin şeffaflaştığı bir dünyaya doğru gidiyoruz. Bu her şeyi değiştirebilecek bir sorun, veri gizliliği, yasalar özgürlük hakkındaki düşüncelerimiz her şeyin tanımı değişebilir.

black mirror mind reading ile ilgili görsel sonucu
Gelmiş Geçmiş En BEYİN YAKAN Kült Dizi – Black Mirror’un Crocodile (Timsah) isimli bölümünden bir kare…

Beynimizin mahremiyeti korunmalı. Bilişsel özgürlük ile ilgili koruyucu haklar çözüm olabilir. Bu sayede beynimize diğerlerinin erişimi ve müdahalesini kabul edip etmeme hakkımız olacak. Teknolojiyi sorumluluk bilinciyle geliştirmek için derinlerdeki düşüncelerimize yasadışı ulaşmak veya bunları değiştirmek isteyen kişi, şirket veya devletlere karşı korunmak için bunu yapmamız gerekiyor. Beynimizin mahremiyeti ile ilgili evrensel dünya haklarına yeni maddeler eklenmeli.

Yazar: Benöylemidedim

Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

WordPress.com ile Ücretsiz Bir Web Sitesi Kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: