Ölümle Yaşam Arasında: The Life of David Gale

Hepimizin hayatında etkilendiği bir kitap, şarkı, masal, film vardır. Kiminin çocukluğunda karanlıkta kaldığında hatırladığı bir kahramanın evidir bir masal, kiminin aşkına ortak olur bir şarkı, kimini hayallerindeki yaşama alır götürür bir kitap. Bazıları hayattan alıntıdır, bazıları ise sadece bir kurgudan ibarettir ama size dokunabildiyse ara ara hatırlatır kendini.

David Gale’in Hayatı isimli film de o tatta izlenesi bir eser. İzlerken bir sonraki dakikalarda ne olacağını merakla beklediğiniz, filmin sonunda da donakaldığınız ve bir süre üzerinde düşünmenize sebep olacak derecede etkileyici. Üniversite yıllarında tesadüfen kiralayıp izlediğim ve sonrasında defalarca izlediğim, ilgili konularda aklıma gelen ve örnekleme yaptığım bir film aynı zamanda.

Ä°lgili resim

Sürükleyici, mantık hatalarının olmadığı, önermeleri olan filmin konusu

Dr. David Gale (Kevin Spacey) idam cezası karşıtlarına destek olan saygın üniversite profesörlerinden biridir. Bazılarınızın, hatta benim bile zaman zaman yaptığı gibi belli başlı suçları işleyenlere “Buna bu ceza az bile!” dediğini duyar gibiyim. Bu film bu düşüncede olanlarda bir kez daha düşünmeye sebep olabilecek türden bir yapım.

David Gale’in hayatı güzel karısı, çocuğu ve saygın mesleği ile ideal hayatlardan birisi iken olaylar baş gösterir ve olaylar patlak verdiğinde diğerleri ilkini takip eder. İlk olarak öğrencilerinden birisine tecavüz ile suçlanır. Her ne kadar davada aklansa da bu olay saygınlığına gölge düşürür, akademik kariyerine son verir.

David Gale'in Hayatı film ile ilgili görsel sonucu

Bunlar yaşanırken eşi ile de ayrılan David Gale’e bir suçlama da Constance Harraway’in (Laura Linney) tecavüze uğraması öldürülmesi ile ilgili gelir. Constance savaş karşıtı bir grubun sözcülerinden ve David Gale’in de çok yakın bir arkadaşıdır. Constance yıllarca ölümcül bir hastalıkla savaşan kendi savaşında kaybolmayıp idam cezasına karşı da yıllarca savaş vermiştir. David davanın sanık koltuğunda otururken inandıkları doğrular uğrunda birlikte savaş verdiği Constance’a tecavüz ve öldürmekten yargılanır.

David Gale'in Hayatı film ile ilgili görsel sonucu

The crime is clear. The truth is not.

Dava sonuçlandığında David Gale’in karşılaştığı yargı yıllarca karşı gelip aleyhinde propagandalar yaptığı idam cezası olur. David Gale akademik kariyerindeki başarılar, idam cezasına karşı almış olduğu tavır ve daha önce hakkında oluşan tecavüz suçlamalarından haber değeri bir hayli yüksektir. Birçok yayım kuruluşu kendisinden bir kelime alabilmek için sıraya girmişken idamına 3 gün kala  Elizabeth Bloom ile özel bir röportaj yapmayı kabul eder.

Ä°lgili resim

Genç gazeteci işini iyi yapan ve olayların üzerine gitmeyi seven birisidir. 3 gün boyunca sınırlı saatlerde röportaj yaparlar ve haber niteliğinin ötesinde Elizabeth Bloom ilgisini çeken konu üzerine kalan zamanlarda olayla ilgili araştırmalar yapar.

David Gale ilk suçlandığı tecavüz konusunda tecavüzün söz konusu olmadığını, arkadaşı Constance Harraway’ın ölümü ile ilgili olmadığını anlatır. Elizabeth Bloom, David Gale’in anlattıkları ve kendi araştırmaları sonucu bazı bulgular da ortaya çıkarsa bile David Gale’in idamının önüne geçemez.

Ä°lgili resim

Constance Harraway’ın ölümünü aydınlatan film kasedinin kendisine ulaşması ve zamanlaması öyle bir anda olur ki olaydaki sır perdesi aralanır. David Gale ve Constance Harraway yıllarca farklı platformlarda seslerinin yettiği kadar haykırdıkları idam cezasının yanlış bir kararla suçsuz birinin ölümüne sebep olabileceği mesajını bu kez hayatlarından vazgeçerek tüm dünyaya etkileyici bir şekilde anlatırlar.

Sahi, bu kadar spoiler’a yürek dayanmaz; eminiz, izlemiş kadar oldunuz. Ama bu filme dünyanın spoiler’ını ver yine de herkeste farklı duygular uyandırmayı başarıyor. İzlemeyenler, izlesin😉

Bu arada Ezgi‘nin izlediği tüm filmleri anbean not edip, hem filmler ile ilgili bilgiler hem de kendi puanlarını yazdığı film arşivine göz atabilirsiniz.

Yazar: Ramazan Esen
Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

WordPress.com ile Ücretsiz Bir Web Sitesi Kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: