Nakit Yaşayın

Son dönemlerde ülkemiz zor günlerden geçiyor. Ekonomiye de yansıyan bu durum hane halkını oldukça etkiliyor. Yaşamını sürdürebilmek için her bireyin minimumda temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar, belirli miktarda paraya ihtiyacı var. Günümüzde birçoğumuz  temel ihtiyaçlarını bile güçlükle karşılayabilir duruma geldi. Kurların yükselmesi ve piyasaların kötüleşmesi marketlere de yansıdı. Alım gücümüzün ciddi anlamda azaldığı bu günlerde kazancımız adeta buhar olup uçuyor. Hal böyle olunca geçim sıkıntısı, mutsuzluk ve sıkışmışlık hissi yaratıyor.

Ülkemizin de içinde olduğu bu durumu elimizde sihirli bir değnek varmışçasına, tek başımıza, tek bir günde değiştiremiyoruz. “Peki bu durumda ne yapacağız?, Hiçbir çaremiz yok.” dediğinizi duyar gibiyiz. Oturup söylenmek, karalar bağlamak durumu değiştirmeyeceği için elbette başka bir yolu olmalı. Stefan Zweig’in de dediği gibi “Dünyayı değiştiremiyorsan, dünyanı değiştirirsin. Hepsi bu.” Değiştiremediğin bir durumda ona uyum sağlayarak yaşamını devam ettirebilirsin. İşte tam olarak bunu yapmalıyız, mevcut duruma uyum sağlamalı, kendi dünyamızı değiştirmeliyiz. Nasıl mı? Tabi ki tasarruf ederek.

Devir tasarruf devri!

tasarruf ile ilgili görsel sonucu

Günlük hayatımızda çok kolay uygulayabileceğimiz tasarruf noktalarını sizin için derledik. Bunları yaşam biçiminiz haline getirebilirseniz hem kısa vadede hem de uzun vadede ekonomik anlamda etkisini göreceğinizi garanti ederiz.

Evim Güzel Evim

home sweet home ile ilgili görsel sonucu

Çok fazla dışarıya çıkan sosyal bir yapınız varsa daha çok evde vakit geçirmeyi deneyin. Genellikle dışarıda yapılan arkadaş buluşmaları aylık harcamalarınızı şişiren ciddi bir faktördür. Bunun yerine arkadaşlarınızla ev buluşması yapabilirsiniz. Sinemaya çok sık gidiyorsanız, sinemaya gitmek yerine evinizde film keyfi yapabilirsiniz.

Çok sık seyahat ediyor ve sürekli seyahatlerinizde para harcıyorsanız; gezmek yerine, yeni yerler keşfederek yeni hayatları tanımak için çok daha ekonomik olan diğer yöntemi deneyin. Kitap okuyun, blogları takip edin. Zaten kitap okuyorum diyorsanız, daha çok okuyun.

Kitap demişken çok fazla kitap okuyan biriyseniz kitap harcamalarınızdan da tasarruf yapmanız mümkün. Günümüzde e-kitap çok popülerleşti hatta bazı kitapların yalnızca e-kitap versiyonu piyasaya çıkıyor. Hem daha ekonomik hem de doğa dostu. Yok ben e-kitap okuyamam illa sayfalara dokunmam, mis kokulu kitap sayfalarının kokusunu almam lazım diyenlerdenseniz, sizlere ikinci el kitap dükkanlarını ziyaret etmenizi öneririz. Yada arkadaşlarınızla kitap değiş tokuşu yapabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde kitaplar ile ilgili yeni bir yasa çıktı. Artık yayınevleri tüketiciye direkt satış yaptıklarında KDV’siz satış yapıyor. Kitap alacağınız zaman yayınevlerinden kitap alın. Aksi taktirde kitabınızı kitapçıdan aldığınızda yüzde 8 KDV ödeyeceksiniz.

Sürekli spor yapıyor,  özel ders ve spor salonları için para harcıyorsanız, egzersizlerinizi evde yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için ücretsiz olarak birçok video ve mobil uygulama bulabilirsiniz. Unutmayın ki sokaklar, parklar hepimizin; koşu, bisiklet, yürüyüş ve daha bir çok spor için güzel havaları değerlendirebilirsiniz.

Harcamalarınızı Kısın

tasarruf ile ilgili görsel sonucu

İhtiyaç dışı o kadar çok satın alımlarımız oluyor ki, araştırma sonuçlarının verilerini versek aklınız durur. Bu maddeyi bir ay için uyguladıktan sonra ay sonunda hesabınızda kalacak ekstra parayı gördüğünüzde nutkunuz tutulabilir. Bir ürünü almadan önce “Gerçekten buna ihtiyacım var mı?”, “Bu olmadan da yaşayabilir miyim?” diye düşünün. Sizin için olmazsa olmaz hayati bir ihtiyaç değil, hele ki muadiline sahip olduğunuz bir ürün ise sakince oradan uzaklaşın. Bu gereksiz harcamanın size hiçbir yararı olmayacak. Özellikle bayanlar bir süre mağazaların kapısının önünden geçmeyerek alışveriş orucu yapabilir.

Çok elzem ihtiyaçlarınız için tüketim yapacağınız zaman marka takıntısını bir kenara bırakıp bütçeniz için en uygun ve kullanım açısından verimli olan seçeneği tercih etmeye özen gösterin. Örneğin, teknolojik bir ürün alacaksınız, bu ürün aylık gelirinizin üzerinde ise ekonominizi sarsacaktır. İnsanlara sırf X marka kullanıyorum demek için piyasanın en pahalı markasını satın almak yerine,  çok daha uygun fiyatlı ve işinizi aynı şekilde görebilecek Y marka ürünü satın almanız daha akıllıca olur. Özellikle sosyal medyanın etkisiyle ülkemizde şekilcilik ciddi anlamda artmış durumda. Ekonomik olarak sizi zorlayacak bir ürünü sırf gösteriş olsun diye tercih ederek kendinizi olmadığınız biri olarak göstermeniz ne kadar doğru? Olduğunuz gibi olun, imkanlarınızla barışık olun. Kendinizi kimseye kanıtlamaya ihtiyacınız yok. Bunu unutmayın.

Elinizdekileri Değerlendirin

diy ile ilgili görsel sonucu

Kullanmadığınız kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı tespit edin ve kullanın. Eğer kullanamayacağınızı düşünüyorsanız bunları bağışlayabilir yada ikinci el dükkanlara satarak ekstra gelire çevirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı tespit edin. Ve evinizde kullanmadığınız eşyalarınızı belirleyin. Son yılların trendi “Kendin Yap!”, globalde DIY olarak bilinen (Do it yourself) akımını uygulayın. İhtiyacınız olan eşyaları elinizde bulunan malzemelerle aklınıza gelmeyecek şekilde birleştirerek masrafsız bir şekilde kendiniz yapabilirsiniz. İnternette hem Türkçe hem de İngilizce çok sayıda yaratıcı “Kendin Yap” videosu bulabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşayın

healthy life ile ilgili görsel sonucu

İçinde bulunduğunuz zorlu ekonomik durumu avantaja çevirebilirsiniz. Kendinize bir iyilik yapın ve kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Bu süreç sigara ve alkolü bırakmak için değerlendirilebilir. Tamamen bırakamıyorsanız bile tüketiminizi olabildiğince az seviyeye getirin. Bu durumun cebinize direkt etkisini fark etmemeniz mümkün değil.

Güvenli Beslenin

healthy life ile ilgili görsel sonucu

Dışarıda tükettiğimiz besinlerin çoğu sağlıksız. Hangi ortamda nasıl piştiğini göremediğiniz yemek mi, kendi mutfağınızda kendi pişirdiğiniz yemek mi daha güvenli? Dışarıda yemek yememeyi, yemeğinizi evde yiyip çıkmayı yada yannızda götürmeyi alışkanlık haline getirin.

Restoran yerine açık havada pikniğe gidin. Yiyecek sepetinizi, yaygınızı alın mis gibi doğanın tadını çıkarın, havanız değişir. 😉

Kahvenizi, çayınızı, meyve suyunuzu kendiniz yapın. Gerekirse termosunuzla gezin, tarzınız olsun.😉

Yapabiliyorsanız, yoğurdunuzu, peynirinizi, ayranınızı kendiniz evde yapın. Evinizde sebze yetiştirebilirsiniz. Mesela nane, çok arsız ve hızlı büyüyen bir bitkidir. Hem de güzel kokar. Naneden ne olacak demeyin, bir demet nane bir demet nanedir. Damlaya damlaya göl olur. ☺ Nane bizim basit örneğimizdi hayal gücünüzü geliştirin balkonunuzun birini saksılarla donatabilirsiniz. Hem böylece bir hobiniz de olmuş olur. Toprakla uğraşmak huzur getirir.

Aracınızı Dinlendirin

bisiklet şehir içi ile ilgili görsel sonucu

Kurlarla birlikte yakıt fiyatlar da haliyle artıyor. Araba ile ulaşım artık lüks hale geldi. Yakıt harcamalarınızda tasarruf yapmak için kısa mesafeleri yürüyerek gidip gelin. Çok engebeli olmayan güzergahlar için bisiklet harika bir alternatif. Toplu ulaşımın daha kolay gittiği noktalar için toplu ulaşımı tercih edin. Gerekirse aracınızla belli bir noktaya kadar gelerek, kalan mesafeyi toplu taşımayı kullanarak  gidin.

Toptan Alın

metro gross market gaziemir ile ilgili görsel sonucu

Sürekli kullandığınız ürünleri normal marketler yerine, gross marketlerden toplu olarak alın. Adet başına yapacağınız her 1-2 TL’lik kazanç toplama vurduğunuzda hatrı sayılır bir rakam olacaktır. Sıvı sabun, şampuan, deterjan, peçete gibi uzun ömürlü ürünleri şirket mantığı ile yıllık olarak topluca, bir seferde alarak tasarruf edebilirsiniz. Bunun için ilk adresiniz Metro Market’ler olacaktır şüphesiz…

Hane Halkınızı Bilinçlendirin

aile bütçesi ile ilgili görsel sonucu

Eğer bir aile geçindiriyorsanız, içinde bulunduğunuz durumla ilgili aile fertlerinizi açıkça bilgilendirin. Onların da hayat biçimlerini daha tasarruflu yaşama yönünde düzenlemesi için onlara öncü olun. Bir çok ebeveynin kendisi yokluk içinde yaşarken çocuklarına müdahalede bulunmuyor. Şöyle düşünün, çocuğunuzun hayata tek başına atılacağı gün geldiğinde bu şekilde bilinçsiz bir hayat yaşamasını ister miydiniz? Ebeveynler olarak çocuklarımıza her şeyin en iyisini vermek isteriz. Bu çok doğal. Fakat; iyi bireyler yetiştirebilmek için, hayatla mücadeleyi, sorumluluk duygusunu ve zor durumlarda elindeki imkanlarla en iyi şekilde geçinebilmeyi de onlara aşılamamız gerektiği gerçeğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Yaşamın ve kendi bulunduğu durumun farkında, sorumluluk sahibi ve bilinçli bireyler yetiştirmeliyiz.

Nakit Yaşayın

nakit ile ilgili görsel sonucu

Sokaktaki vatandaşın üçer beşer kredi kartı sahibi olduğu bilinen bir gerçek. Yapabiliyorsanız nakit yaşayın. Yapamıyorsanız, kullandığınız kredi kartı sayısını minimumda tutun, mümkünse bir tane kredi kartınız olsun onu da yüklü ve elzem bir harcama yapmanız gerektiğinde kullanmak üzere yanınızda tutun.

Not Tutun

taking note ile ilgili görsel sonucu

Aylık gelir ve giderlerinizi gösteren basit bir tablonuz olsun. Harcamalarınızı kalem kalem not tutun. Ay sonunda bu listeye bakarak bir sonraki ay kısabileceğiniz kalemi tespit edin. Harcamalarınızın farkında olun. Bunu aylık olarak düzenli uygulayın.

Birikim Hesabı Oluşturun

birikim hesabı ile ilgili görsel sonucu

Günlük hayatımızın bir çok noktasında tasarruf uyguladık. Peki tasarruf ettiğimiz parayı ne yapacağız? Bu paranın tamamını olmasa da bir kısmını zor günler için saklayın. Bir birikim hesabı açın paranızı burada tutun. Çok kritik bir ihtiyacınız olmadığı sürece bu hesaba dokunmayın.

BONUS

freelancer ile ilgili görsel sonucu

İhtiyacınız ve enerjiniz varsa, boş zamanlarınızda çalışarak kendinize küçük de olsa ekstra fon kaynağı oluşturabilirsiniz. Bunun için freelance veya yeterli zamanınız varsa part time olarak çalışabileceğiniz işleri araştırmanızı tavsiye ederiz.

Ajans Kriter İçerik ve Reklam Ajansı’mıza freelance iş başvurusunda bulunmak için tek yapmanız gereken, info@ajanskriter.com adresine mail göndermek.

Yazar: Benöylemidedim

Ajans Kriter Ekibi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

WordPress.com ile Ücretsiz Bir Web Sitesi Kurun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: